GÜLSİN ONAY, 25 ASIRLIK TARİHİ MEKANDA ALEXANDER MARKOV İLE BULUŞUYOR

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 10 Ağustos Cuma akşamı Liba Laboratuarları sponsorluğunda, Alexander Markov & Gülsin Onay konseri ile resmi açılışını gerçekleştirecek. 15. yılında yine birbirinden değerli dünyaca meşhur isimleri misafir edecek olan festivalin açılış konseri, 25 asırlık tarihi mekan, Antik Taş Ocağında klasik müzikseverlerle buluşacak.

Tarihi mekandaki konserde, Rus asıllı ABD’li kemancı Alexander Markov ve dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay, Beethoven, Saygun, Paganini, Chopin, Liszt ve Brahms’ın eserlerinden seçtikleri bir repertuarla izleyici karşısında olacaklar.

İki virtüöz bir sahnede

Dünyanın en büyüleyici ve çok yönlü müzisyenleri arasında gösterilen Alexander Markov, uluslararası üne sahip bir kemancı.  İster dünyanın en büyük konser salonlarında ve uluslararası prestije sahip orkestraları eşliğinde solist olarak sahne alsın, ister bir NBA maçı devre arasında altın renkli elektro kemanı ile 25 bin kişiye çalsın, Alexander Markov her zaman dinleyicileri ile anında iletişim kurabilmeyi başarabilen bir sanatçı olarak dikkat çekiyor.

Sir Yehudi Menuhin, yazılarında Markov’dan bahsederken şu cümleleri kullanmış; “Şüphesiz ki kendisi dünyanın en görkemli ve ahenkli kemancılardan biri… Alexander Markov, kesinlikle müzik severlerin hafızalarında ve viyolin virtüözleri arasında izini bırakacaktır.

New York’da ilk resitalini 1983 yılında Carnegie Hall’da veren Markov, 1987 yılında prestijli Avery Fisher Kariyer Bursunu kazandı. Paganini Uluslararası Keman Yarışmasında altın madalya kazanmasının ardından Philadelphia Orkestrası, BBC Filar-moni Orkestrası, Paris Orkestrası, Montreal Senfoni Orkestrası, Budapeşte Festival Orkestrası ve Çoğunlukla Mozart Festival Orkestrası gibi dünyaca ünlü orkestralar eşliğinde solist olarak sahne aldı. Kariyeri boyunca Lorin Maazel, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Franz Welser-Möst ve Ivan Fischer gibi şeflerle birlikte sahne alan Markov, Martha Argerich ve daha nice müzik dehalarıyla da aynı sahneyi paylaştı.

5 kıta ve 80 ülkede konser verdi

Festival sahnesinden Markov’la bir araya gelecek olan Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri ise Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta ve 80 ülkeyi kapsıyor. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçımızın birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul ediliyor. Polonya Hükümetinin, Gülsin Onay’ı, Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmış olması ise bunun en belirgin örneği olarak dikkat çekicidir. Kendisine 2. Piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirdi. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. Sanatçı, 2004 yılından bu yana, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin de Sanat Danışmanlığını yapmakta.

Kaçırılmayacak bir repertuar

Gümüşlük’te yıldızların altında gerçekleşecek konserde Alexander Markov ve Gülsin Onay, klasik müzikseverlerce büyük beğeniyle karşılanacak bir seçkiyi seslendirecekler. Programın ilk yarısına Ludwig Van Beethoven ile başlayacak olan ikili, bestecinin, “Violin Sonata no.5, Op.24 “Spring” başlıklı eserini yorumlayacak. Bu eser şu bölümlerden oluşuyor; I Allegro,

II Adagio molto espressivo, III Scherzo: Allegro molto ve IV Rondo: Allegro ma non troppo. Ardından Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un bir eseri seslendirilecek; “Suite, Op.33 (1956)”. Bu eser iki bölümden oluşyor olacak; I Prelude ve II Horon. Bestecimizin eserini, Nicolai Paganini’nin bir kapriçyosu izleyecek; “Excerpts from Caprices, Op.1”.

Konser, verilen aranın ardından Frederic Chopin’le devam edecek. Polonyalı bestecinin çok bilinen ve sevilen eseri,

“Nocturne Op 9, no 2”yi seslendirecek olan Markov ve Onay ikilisi programa Franz Liszt’le devam edecek; bestecinin, “Grande Marche du Sultan Abdul Medjid-Khan” adlı eseri bu defa izleyici ile buluşacak. Gümüşlük’te gece Johannes Brahms ile son bulacak. Sanatçılar, bestecinin 3 numaralı Op.108 başlıklı viyolin sonatından şu bölümleri seslendirecek; I Allegro, II Adagio, III Un poco presto e con sentimento ve IV Presto agitato.