ARKA PİZZERİ’A 5 YAŞINDA

Bodrum’u gerçek İtalyan pizzasıyla buluşturan Arka Restaurant & Pizzeria, beş yaşını çok özel bir akşamla kutladı.

Kule Rock City yanındaki çıkmaz sokağı enfes pizza ve makarna kokularıyla şenlendiren Arka Restaurant & Pizzeria, Hüseyin Peker ve Hüseyin Aşkın tarafından açıldı. 6 Nisan 2013 tarihinde, bu daracık Bodrum sokağını bambaşka bir ambiansa dönüştüren ‘Hüseyin’lerin bu girişimine önce şüphe ile yaklaşanlar, bu mekanın çok kısa bir zaman içinde Bodrum’un en konsept yeri olacağını hesap edememişlerdi! Hüseyin Peker ve Hüseyin Aşkın’ın “Arka” macerası tam 5’inci yılını doldurdu. İki kafadar, bu anlamlı yıldönümü için Bodrum basını ile bir araya geldi. Birbirinden lezzetli pizzaların, risottoların ve tatlıların lezzetlendirdiği buluşmada, mekana özel hazırlanan 5’inci yıl videosu izlendi, duygusal anlar yaşandı.

Arka Pizzeria’nın müdavimlerinin ve tabii ki mekanın işletmecileri ile personelinin başrolde olduğu video, dolu dolu geçen beş yıllık lezzet yolculuğuna bir saygı duruşu gibiydi… Hüseyin Aşkın ve Hüseyin Peker’in anlatımıyla keyifli bir masal tadı veren çekimlere, Bodrum’da yaşayan Zeynep Casalini gibi tanınmış isimler ve Bodrum’un iş insanları da renk katmıştı.

Mutfakta Bir Mali Müşavir Mi Var?

Arka Restaurant & Pizzeria’nın hikayesi 6 Nisan 2013’te başladı. İsviçre’de mali müşavirlik yaparak hayatını kazanan Hüseyin Aşkın’ın Bodrum’a gelmesi ve Bodrum’da bar işletmeciliği yapan Hüseyin Peker ile yollarının kesişmesi, biraz daha eskiye dayanıyor aslında. 2007 yılında iki kafadar “Var mısın?” diyerek böyle bir yola çıkmış ve ne olduysa da ondan sonra olmuş zaten!..

Hüseyin Aşkın “Dünyanın en sevilen lezzeti pizza, o sıralar Bodrum’da yok! Pizzacı açacağız dediğimizde bizi eleştiren çok oldu bu yüzden… Hüseyin abiye ‘Var mısın?’ dedim. O da hiç düşünmeden ‘Varım’ dedi. Böylece yola çıktık” diye anlatıyor o yılları…

Pizza’ların Lezzeti Hüseyin Aşkın’dan

Arka’nın şöhreti kıtalar aşan lezzetli pizzaları Hüseyin Aşkın’ın kendi reçeteleriyle hazırlanıyor. Hüseyin Aşkın’ın mali müşavirlikten pizza şefliğine uzanan keyifli bir hikayesi var. Bodrum’a yerleştikten ve Arka’yı açmaya karar verdikten sonra “Bu işi yapacaksak, kendim öğrenmeliyim” deiş ve mutfağa girmiş. Hikayenin sonrasının kendisinden dinliyoruz:  “İtalyan restoranları işleten arkadaşlarımdan püf noktalarını öğrendim, bol bol pratik yapmaya başladım. Restoranı açmadan ben pizza yapmayı öğrenmiştim. Sonra bırakamadım mutfağı. Bugün üç tane pizza ustası yetiştirdim. En başından beri yakaladığım standartları koruyan üç ustamız var. Onların izin gününde ben yine mutfağa giriyorum.”

‘Bu Adamla Olur’ Dedik Ve Başladık

Hüseyin Peker, uzun yıllar Bodrum’da mekan işleten tam bir profesyonel… Hizmet sektöründeki başarılı yılların ardından “Arka” fikri şekillenmeye başladığında hemen kolları sıvayıp işe koyulmuş. Bodrum’un köhne, yüzüne bakılmaz bir arka sokağını İtalyan havasında konsept bir mekana çevirmişler böylece. Hüseyin Aşkın’la bir araya gelmelerinin hikayesini “2007 yazıydı. Çalıştığım bardan çıktım. Körfez’e gittim. Bir servis elemanı arıyordum. Hüseyin’le böyle tanıştık. Biz kardeş gibi olduk daha sonra. Birbirimiz için ‘Bu adamla olur’ demişiz aynı anda.” sözleriyle anlatıyor. Önceleri küçük çapta bir iş tasarlamışlar ve işin bu kadar büyüyeceğini düşünmemişler. “Nasip kısmet” diyor Hüseyin Peker…  Bu büyümenin arkasındaki en önemli unsurlardan birinin de  başından beri kendileriyle birlikte yürüyen ve kendilerine destek veren insanlar olduğunu söylüyor. Peker, onlara teşekkür ederken “Bodrum’un lokalinde hizmet veren işletmeler başta olmak üzere tüm yerel yöneticilerimiz bizim yanımızda. Biz yolumuza, onlarla birlikte devam etmekten müthiş keyif alıyoruz. İyi ki varlar” diyor.

İşin Sırrı Nerede?

Arka’nın bu kadar kısa zamanda, bu kadar ünlü bir mekan olmasının sırrı lezzette, mekanın olağanüstü keyifli atmosferinde ve tabii ki çalışanların enerjisinde… Hüseyin Peker, bu kadar farklı ve bu kadar başarılı olmalarını “Disiplin, insan hayatına verilen değer ve sevgi”ye bağlıyor ve ekliyor: “Sevgi en önemli şey. Yaptığınız işi ve insanları seveceksiniz. Dolayısıyla müşteri memnuniyeti sizin önceliğiniz olacak.”

Hüseyin Aşkın da “Başarıyı getiren beş önemli unsur var” diyor ve şöyle devam ediyor : “Fiyat kalite dengesi, lezzet, ambians, lokasyon  ve güler yüzlü hizmet. Bunlar olmazsa olmazlarıdır bir işletmenin.”

Bodrum’daki mekanların bir süre sonra hizmet standardını ve lezzetini kaybettiğini söyleyen Aşkın, “Biz bunu dedirtmemek için ilk günkü heyecan ve keyifle çalışıyoruz. Ve bugün geldiğimiz noktada, ilk günden bile daha iyi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyor.

Hüseyin Aşkın ve Hüseyin Peker, tüm bu başarı yolculuğunda misafirlerinin katkısını anmadan geçmiyor elbette. İki ünlü işletmeci, “Bütün misafirlerimize teşekkür etmek istiyoruz. Bizi bu süre içinde destekleyen iş ortaklarımıza, dostlarımıza, misafirlerimize, Bodrum halkına ve yazın Bodrum’a tatile gelen insanlara yürekten teşekkür ediyoruz.” sözleriyle dile getiriyor duygularını.

Arka’da Yemek Büyük Bir Ayrıcalıktır

Arka Restaurant & Pizzeria, üç servis elemanı ve iki Hüseyin ile çıkılan yolda, şimdi 22 kişilik dev bir aile ile ilerliyor. Mekanın en büyük özelliği, dillere destan pizzaları! Bana göre makarnaların lezzeti de en az pizzalar kadar efsane! En müşkülpesent makarna meraklılarına b ile hayrete düşüren bir lezzet bu. Makarnayı ayrı, sosunu ayrı seçtiğiniz bir keyif yolculuğu…

Gurmelerin iştahını kabartan minik başlangıç tabakları, fresh mevsim yeşillikleri ve ev yapımı soslarla lezzetlenen salataları, İtalyan mutfağından Türk damak tadına sentezlenerek gelen çok özel spesiyaliteleri, risottoları, ağızda dağılan hafif tatlıları, özenle seçilmiş şarap ve kokteylleri ve tabii ki 25 farklı pizzası ile Arka Restaurant & Pizzeria keyfine ve damağına düşkün olanların Bodrum’daki vazgeçilmez durağı… Bodrum’a tatile gelenlerin bile mutlak surette ikinci bir kez uğradığı mekan, gerçek İtalyan lezzetlerini şölen tadında ve keyfinde yaşatan tek mekan…

Bütün bunların ötesinde, kusursuz hizmet tanımı, Arka’da vücut buluyor. Tüm personel güler yüzlü, şirin ve enerjik. Burada vakit geçirmek, burada yemek yemek ve burada bir şeyler içip sohbet etmek inanılmaz bir keyif. Bugüne kadar Bodrum’a geldiyseniz ve yolunuz Arka’ya düşmediyse, çok şey kaçırmışsınız demektir. Ama henüz her şey bitmiş değil! Bu yaz Arka’da sizin de bir masanız var, mutlaka yerinizi ayırtın! Şimdiden afiyet olsun…