OtomotivYaşam

OPEL’İN BAŞARILI MODELLERİ 2022 YILINI ÖDÜLLERLE KAPATTI

Üstün Alman teknolojisini en çağdaş tasarımlarla buluşturan Opel için 2022 senesi “Astra-nomik” bir yıl oldu. Şimşek logolu modeller bir kez daha müşterilerinin, uzmanların ve jürileri üyelerinin gönlünü kazanmayı başardı. Resmi KBA (Federal Motor Agency) rakamlarına göre 2022’nin en popüler kompakt otomobili olan Opel Corsa ve sonbaharda Almanya’da kendi segmentinde en çok satan elektrikli araç olan Opel Mokka’nın satış performansları modellerin başarısını gösteriyor. Yeni Opel Astra ve Astra Sports Tourer modellerine verilen “Altın Direksiyon 2022 Ödülü’’ ise bu başarının altını çizer nitelikte. Opel’in yenilikçi modelleri, üstün teknolojileri ve farklı mobilite çözümleri ile aldığı çok sayıda ödül de başarısının bir başka kanıtı. 2022’de Opel ürün gamındaki hemen hemen her model en az bir ödül alma başarısını gösterdi.

Dünyanın en köklü otomobil markalarından biri olan Opel, 2022 yılında aldığı ödüllerle ürettiği başarılı modellerin meyvelerini topladı. Hemen hemen her modeli en az bir ödül alma başarısı gösteren Opel, 2023 yılında da aynı başarıya ulaşmayı hedefliyor. 2022 yılında kazanılan ödüllerle ilgili açıklamada bulunan Opel CEO’su Florian Huettl, “Heyecan verici, günlük kullanıma uygun ve hepsinden önemlisi elektrikli. Tüm bunlar aslında günümüzde Opel için olağan şeyler” derken, sözlerine şöyle devam etti, “Yeni Astra, Grandland veya Mokka gibi modellerle ve geleceğe hazır ulaşım çözümleriyle insanlara ilham veriyoruz. Bu başarı ancak örnek bir ekip performansı ile gerçekleşebilirdi. Bu başarı hem uzmanlar hem de müşteriler tarafından çok sayıda ödülle onaylandı. Bunun için teşekkür ederim” dedi.

Türkiye ve Avrupa’da kazanılan prestijli ödüller

Opel, 2022’nin başında Türkiye’de “Yılın En İtibarlı Binek Otomobil Markası” “The ONE” Ödülü’nü aldı. Heyecan verici, yenilikçi ve detaylarda özenli Opel Corsa, 40 yılı aşkın bir süredir oldukça popüler. Küçük sınıfın en çok satan modeli geçen sene İngiliz pazarında birkaç ödül aldı. Fleet World tarafından “En İyi Filo Süper Minisi” seçildi. Ayrıca Carbuyer tarafından tüm sınıflarda “Yılın İkinci El Küçük Otomobili” ve “2023 Yılının İkinci El Otomobili” ödüllerini de aldı. Opel Mokka, Letonya’da “2022 Yılının Otomobili” ve İrlanda’da “2022 İrlanda’da Yılının Küçük SUV’si” seçildi. Ayrıca batarya elektrikli Mokka-e ile İngiltere’de “Erin Baker Ödülü”nü aldı.

Yeni Astra “Altın Direksiyon Ödülü’nün’’ sahibi oldu

Sonbaharda Opel bir başka büyük onur daha yaşadı. Yeni Astra “2022 Altın Direksiyon Ödülü’nü’’ aldı. Çekici tasarımı, üstün teknolojileri ve ilk kez bir şarj edilebilir elektrikli hibrit versiyonuyla, kompakt sınıfın Rüsselsheim’li yeni üyesi, AUTO BILD ve BILD am SONNTAG okuyucularının yanı sıra uzman jüriyi de hem beş kapılı hatchback hem de bir Sports Tourer station versiyonuyla ikna etti. En çok satan modelin en güncel nesli, zorlu rakiplerini geride bırakarak “50.000 Euro’ya kadar En İyi Otomobil” seçilerek otomotiv endüstrisindeki en prestijli ödüllerden birini kazandı.

Opel böylece, olağanüstü bir başarı serisini tamamlamış oldu. 2020 yılında Opel Corsa-e ve 2021 yılında Opel Mokka-e ile Opel, Altın Direksiyon ödülünü daha önce iki kere almıştı. Ancak, gerçek bir “şampiyon” olarak, yeni Astra ödüle doymuyor. “Alman Otomobil Ödülleri”nin bağımsız GCOTY jürisi, Astra’yı “2023 Yılının Alman Kompakt Otomobili” seçti. Ayrıca Astra station wagon gövde tipi olan Astra Sports Tourer “Yılın Aile Otomobili” ödülüne layık görüldü.

Bunun dışında, Opel Rocks-e, kentsel ulaşıma yönelik tamamen yeni, tamamen farklı ve tamamen elektrikli yaklaşımıyla tüketicinin kalbini kazandı. İki kişilik yenilikçi hafif motorlu araç, olağanüstü tarzıyla segmentine yeni bir soluk getirdi. Auto Motor und Sport okuyucuları Rocks-e’yi “Mini Otomobil” kategorisinde ezici bir üstünlükle “2022’nin En İyi Tasarım Yeniliği” olarak seçti.

Opel’in büyük modelleri de markanın koleksiyonuna yeni ödüller ekledi. AUTO BILD ve COMPUTER BILD okuyucuları geçtiğimiz günlerde oylarını kullandılar ve Opel Zafira-e Life üzerine geliştirilen elektrikli karavan Crosscamp Flex’e “2022 Bağlantılı Otomobil Ödülü”nü verdiler. Ayrıca, “2021 Yılının Uluslararası Vanı” seçilen en çok satan batarya elektrikli Opel Vivaro-e “2022 İrlanda’da Yılın Vanı” unvanını da aldı. Diğer yandan yenilikçi Opel Vivaro-e HYDROGEN ise Almanya’da “40. KS Enerji ve Çevre Ödülü”nü aldı.

2022 Opel ödülleri

Astra ve
Astra Sports Tourer
2022 Altın DireksiyonAUTO BILD / BILD am SONNTAG, Almanya
En İyi Aile Otomobili 2022Business Car Awards 2022, İngiltere
2022 Yılın Aile Tipi Hatchback modeliTop Gear, İngiltere
Almanya’da Yılın Kompakt OtomobiliAlman Otomobil Ödülleri, Almanya
2022 Yılın Aile OtomobiliAutoStraßenverkehr, Almanya
Grand PrixFransa
2022 Yılın ŞirketiMedia Finance, Slovenya
2023 Yılın Kompakt OtomobiliOtomobil Basını Derneği, İrlanda
Corsa / Corsa-eEn İyi Filo Süper minisiFleet World, İngiltere
En İyi İkinci El OtomobiliCarbuyer, İngiltere
2023 En İyi İkinci El OtomobiliCarbuyer, İngiltere
Mokka / Mokka-e2022 Yılın OtomobiliLetonya
2022 İrlanda’da Yılın Küçük SUV’siİrlanda
Erin Baker ÖdülüAuto Trader Yeni Otomobil Ödülleri, İngiltere
Manta GSeGrand Prix FestivaliUluslararası Otomobil Festival, Fransa
2022 Uluslararası Alman Halkla İlişkiler ÖdülüAlman Halkla İlişkiler Derneği, Almanya
Rocks-eAutonis Ödülü: 2022 Yılın EN İyi Tasarım Yeniliğiauto motor und sport, Almanya
Zafira-e Life / Crosscamp Flex2022 Bağlantılı Otomobil ÖdülüAUTO BILD / COMPUTER BILD, Almanya
   
Combo-e LifeEn İyi Elektrikli MPVWhat Car? 2022 Elektrikli Otomobil Ödülleri, İngiltere
Vivaro-e2022 İrlanda’da Yılın Van’ıİrlanda
Vivaro-e HYDROGEN40. KS Enerji ve Çevre ÖdüllerSürücü Koruma Derneği, Almanya
Opel TürkiyeThe ONE AwardTürkiye