MODERN SOFRALARIN 1000 YILLIK MİRASI “MAİ”

ÖMÜR BOYU ÇIKMAYAN DESEN GARANTİSİYLE SOFRALARDA

Selçuklu Dönemi’nin 1000 yıllık mirası Karaca ile sofralara taşınıyor.

Karaca’nın Ömür Akkor danışmanlığında hazırladığı, Selçuklu ve Beylikler dönemine ait desenler “Mai” serisinde yeniden hayat buluyor. Özel bir sırlama tekniği ile işlenen ürünlerin desenleri için Karaca ömür boyu çıkmama garanti veriyor. Bir başka deyişle ürünler bulaşık makinesine veya mikro dalga fırına dahi girse desenler kesinlikle çıkmıyor.

Mai’nin sözlük anlamı “mavi”… At sırtındaki Beylikler için mavi kutsal bir renkti ve Mavi’nin en güzel tonunu gittikleri tüm topraklarda bayraklarında gururla taşıdılar. Göklerin rengi artık onun da rengiydi. Anadolu’ya kadar taşınan bu kültürel öge Selçuklu hakimiyetindeki Anadolu topraklarının da en güzel motiflerinde yerini aldı.

Selçuklu ve Beylikler dönemi sanatının desenlerini taşıyan “Mai” serisi içerisinde yer alan  tasarımları birbirleriyle istenen şekilde kombinleyip kullanabilmek mümkün… Her biri tek tek satın alınabilen seride yer alan farklı desendeki ürünlerle istenen takım oluşturulabiliyor. Sofralar “Mai”nin kusursuz işlenmiş desenleri ile renkleniyor, tam anlamıyla bir sofra keyfi yaşanıyor. Karaca Mai Beylikler serisinde; çukur tabaklar, servis tabakları, oval tabaklar, kaseler, çerezlikler, çay takımları, demlikler, Türk Kahvesi fincan takımları, muglar, şekerlikler, tencereler, tuzluk-biberlik, çay tabakları, katlı kurabiyelik, kek standı ve ibrikler yer alıyor.

Karaca’nın Mai serisindeki desenlerden Lotus bitkisi, tüm toplumlarla kaynaşarak Anadolu’ya göçen Türk toplumunda sonsuzluğu ve bereketi ifade ediyor. Desenler arasında göze çarpan balık, yaradılış destanında yer yüzünün yaratılışını, Türk efsanelerinde bolluk ve bereketi temsil ediyor. Tavuskuşu, mutluluk ve şans getiren bir unsur, hükümdarlığın, bilgeliğin, zenginlik ve soyluluğun timsali, aâb-ı hayatın, cennetin ve kutsal güzelliğin sembolü olarak biliniyor. Mai’nin 3 göz çintemanisinin maneviyatı görmek için gönül gözünü, adaleti ve doğruyu sağlamak için akıl gözünü, güzellikleri görmek için dünya gözünü temsil ettiği trih bilgileri arasında yer alıyor.

Mai serisi, Karaca mağazalarında ve www.karaca.com’da satışa sunuluyor.