GÜMÜŞLÜK FESTİVALİNDE “KUMDA KONTRBAS” KONSERİ

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, kapsamında düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi Kontrbas Ustalık Sınıfına katılan 9 kontrbasçı, 25 Ağustos Pazar akşamı Toprak Ev’de sahneye çıkacak. Sistem A.Ş ve Gruptrans’ın tema sponsoru olduğu konser, saat 20.30’da başlayacak.

20 Ağustos’ta başlayan Kontrbas Masterclassı, Türkiye’nin önde gelen kontrbas sanatçılarından Fora Baltacıgil’in eğitmenliğinde gerçekleştiriliyor. 25 Ağustos’ta son bulacak olan masterclass’ın katılımcıları, aynı akşam festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de izleyici önüne çıkacak. Kontrbas repertuarının sevilen örneklerine yer verilecek gecede, elde edilen bilet geliri, bir sonraki yılın burs fonuna aktarılacak.

GFA Kontrbas Ustalık Sınıfı, bu sene en genci 10 yaşında, en yaşlısı 68 yaşında olan 9 kontrbas katılımcısına ev sahipliği yapıyor. University of Iowa, Bilkent Üniversitesi, Mozarteum University, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı gibi farklı okullardan gelen bir Avusturyalı, bir Alman, bir Japon, iki ABD’li ve dört Türk kontrbas öğrencisinin katıldığı masterclass sınıfının konserinde Anthony Scholl, piyanoyla eşlikçi olarak yer alacak.

Başarılı kontrbasçı Fora Baltacıgil’den ustalık sınıfı

GFA Kontrbas Ustalık Sınıfına eğitmen olarak katılan Fora Baltacıgil, Philadelphia’daki Curtis Enstitüsünden 2006 yılında mezun olduktan sonra Minnesota Orkestrasında birinci kontrbasçı olarak çalıştı. Yo-Yo Ma ile Silk Road Oda Orkestrasıyla Tanglewood’da konserler verdi. 2009 yılında Berlin Filarmoni Orkestrasını kazandı. IKSV’nin 40. Yıl Festivalinde Berlin Filarmoni Orkestrası ile Sir Simon Rattle yönetiminde konser verdi. Bu konserde Efe Baltacıgil ile solist olarak İstanbul ve Efes Antik Tiyatrosunda Bottesini Grand Duo’yu seslendirdi. 2012 yılında New York Filarmoni Orkestrasının birinci kontrbasçısı olarak göreve başladı. Juilliard, New York Üniversitesi ve Curtis Enstitüsünde masterclass’lar verdi. Birlikte çalıştığı şefler arasında Sir Simon Rattle, Claudio Abbado, Kurt Mazur, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Daniel Baremboim, Valery Gergiev gibi isimler yer almaktadır. Kazandığı birincilik ödülleri arasında McKnight Artist Fellowship, Riverside Symphony ve Delaware Symphony gibileri sayılabilir. Baltacıgil, 2014 Eylül ayı itibariyle Münih Filarmoni Orkestrasının birinci kontrbasçısı olarak çalışmaktadır.

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sponsor ve destekçiler

Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi. Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları. Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar. Festivalin medya sponsorları ise Digiboard, Radyo Halikarnas ve Radyo EKO.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20.30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21.15’tir. Biletler Biletix’ten ve etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilecek.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

www.instagram.com/gumuslukfest

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler

25 Ağustos Kumda Kontrbas, yer: Toprak Ev, 20.30

27 Ağustos – Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri (Türkiye): Sibel Köse (Vokal); Ece Göksu (Vokal); İmer Demirer (Trompet); Engin Recepoğulları (Saksafon); Erkan Oğur (Gitar); Neşet Ruacan (Gitar); Eylül Biçer (Gitar); Can Çankaya (Piyano); Kağan Yıldız (Kontrbas); Berke Özgümüş (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Jasmin Art Production Etkinlik Sponsoru)

31 Ağustos – Fidelio Trio (İrlanda): Darragh Morgan (Keman); Adi Tal (Viyolonsel); Mary Dullea (Piyano), yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Culture Ireland işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Koçtaş)

6 Eylül – “Kapanış Konseri” Gülsin Onay – Piyano Resitali, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

GFA’da sonraki masterclass programı

20 – 25 Ağustos GFA Kontrbas Masterclass