GÜMÜŞLÜK FESTİVALİ BEGÜL ERHAN’LA DİBEKLİHAN’DA DEVAM EDİYOR

 

Bodrum’da devam eden 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bir konser verecek olan Gitarist Begül Erhan, 18 Ağustos Pazar akşamı Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü sahnesinde izleyiciyle buluşacak.

Klasik müzik dinleyicisinin karşısında Jose Luis Merlin, Francisco Tarrega, Isaac Albeniz, Agustin Barrios Mangore, Celso Machado ve Fernando Bustamente’nin eserlerinin yanı sıra anonim eserlere de yer verecek olan Begül Erhan, Avrupa’nın en prestijli konser salonlarından Viyana Konzerthaus ve İtalya’nın Sicilya adasında verdiği başarılı konserlerle de beğeni toplamış bir sanatçı. Genç müzisyen aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde yapılan festivallerde ve özel konser organizasyonlarında performans sergilemeye devam ediyor.

Kısa süre sonra ikinci albümü yayınlanacak olan Begül Erhan’ın Anadolu türkülerinden oluşan ilk albümü ‘Anatolian Folk Songs’, Ada Müzik etiketiyle 2017’de yayınlandı. Bu albüm aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın klasik gitar albümü olma özelliğini taşıyor. Ulusal ve yerel yayın organlarında kültür – sanat programlarına katılan ve klasik gitarla ilgili söyleşi ve performanslar sergileyen sanatçı, uluslararası alanda tanınmış ve saygın birçok virtüözün ustalık sınıfına katılarak ders ve kritikler aldı.

Rönesans’tan günümüze, Latin’den anonim ezgilere

Uluslararası alanda başarı gösteren birçok sanatçıyla ortak çalışmalarda bulunarak konserler veren Begül Erhan’ın,  repertuarı, Rönesans’tan günümüze, Latin bestecilerden Türk ezgilerine uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde izleyici ile buluşacak olan Begül Erhan, geceye Jose Luis Merlin’in, “Suite del Recuerdo” adlı eseriyle başlayacak. Gitarist bu eserden “-Evocacion –Zamba –Chacarera –Carnavalito –Evocacion  ve –Joropo” başlıklı bölümleri seslendirecek. Ardından Francisco Tarrega’nın, “Recuerdos de la Alhambra” adlı yapıtını sunacak olan Erhan, bu eserde yer alan “Capricho Arabe” ve “Endecha & Oremus” adlı bölümlere yer verecek. Begül Erhan, gecenin ilk yarısını Isaac Albeniz’in sevilen iki eseriyle bitirecek. Bu eserler sırasıyla, “Rumores de la Caleta” ve “Asturias (Leyenda)” başlığını taşıyor.

Begül Erhan, gecenin ikinci yarısına Agustin Barrios Mangore’nin bir eseriyle başlayacak, “-Preludio Saudade -Andante Religioso -Allegro Solemne” adlı üç bölümlük eser, “La Catedral” başlığını taşıyor. Daha sonra üç anonim eserle izleyici karşısına çıkacak olan gitarist, ilk olarak aranjesi Çağdaş Üstüntaş’a ait “Yağcılar Zeybeği”ni, ardından Murat İşbilen tarafından aranjesi yapılan “Kara Toprak” ve Bekir Küçükay tarafından aranje edilen “Aman Avcı”yı seslendirecek. Program Celso Machado’nun, “Parazula” adlı yapıtıyla devam edecek. Son olarak

Fernando Bustamente’nin, “Misionera” adlı eserini Jorge Morel aranjesi ile seslendirecek olan Begül Erhan, geceyi sonlandıracak.

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sponsor ve destekçiler

Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi. Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları. Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar. Festivalin medya sponsorları ise Digiboard, Radyo Halikarnas ve Radyo EKO.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20.30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21.15’tir. Biletler, etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilir. Ayrıca biletler, 5 Temmuz Cuma gününden itibaren Biletix’ten temin edilebilecek.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

www.instagram.com/gumuslukfest

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler

16 Ağustos – “Taşta Festival Buluşması” Bodrum Oda Orkestrası, Lior Shambadal (İsrail) – Şef; Gülsin Onay – Piyano; Tolga Atalay Ün – Piyano; Deniz Akalın – Piyano, yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Art Israel işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Sistem A.Ş ve Gruptrans)

18 Ağustos – Begül Erhan (Türkiye) – Gitar, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

20 Ağustos – Mathias Eick Quintet (Norveç): Mathias Eick (Trompet); Audun Erlien (Bas); Andreas Ulvo (Piyano); Hakon Aase (Keman); Torstein Lofthus (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Aris Life-Canderel Etkinlik Sponsoru)

25 Ağustos Kumda Kontrbas, yer: Toprak Ev, 20.30

27 Ağustos – Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri (Türkiye): Sibel Köse (Vokal); Ece Göksu (Vokal); İmer Demirer (Trompet); Engin Recepoğulları (Saksofon); Erkan Oğur (Gitar); Neşet Ruacan (Gitar); Eylül Biçer (Gitar); Can Çankaya (Piyano); Kağan Yıldız (Kontrbas); Berke Özgümüş (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Jasmin Art Production Etkinlik Sponsoru)

31 Ağustos – Fidelio Trio (İrlanda): Darragh Morgan (Keman); Adi Tal (Viyolonsel); Mary Dullea (Piyano), yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Culture Ireland işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Koçtaş)

6 Eylül – “Kapanış Konseri” Gülsin Onay – Piyano Resitali, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

GFA’da sonraki masterclass programı

13 – 18 Ağustos GFA Şeflik Masterclass; Lior Shambadal

20 – 25 Ağustos GFA Kontrbas Masterclass; Fora Baltacıgil