GENÇ CUMHURİYETİMİZİN DOĞUM GÜNÜ DE BUGÜNDÜR

Genç Cumhuriyetimizin doğum günü de bugündür.

İşte bu nedenle onu korumak ve yüceltmek görevi Türk Gençliğinindir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Benim doğum günüm Samsun’a çıktığım gündür.” dediği 19 Mayıs 1919 tarihi, Ulusumuzun Gençliğine adanmış ve son yıllarda yapılanın aksine,yurdumuzun dört bir yanında coşkuyla kutlanması gereken bir bayramdır.

Geldikleri gibi gideceklerdir elbet…

Ulusal Kurtuluş mücadelemiz, 1919 yılının 19 Mayıs günü Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlamış ve binlerce yıllık varoluşumuzun tarihe gömülmesine fırsat verilmemiş;cesur, akıl dolu bir dizi eylem ve yüreklerimizi yakan acılardan sonra,Çanakkale’nin hemen ardından başka bir kahramanlık örneği olarak dünya tarihine geçmiştir.

Bandırma Vapurunun İstanbul’dan hareket ettiği andan itibaren, sömürgeci işgal devletlerinin geldikleri gibi gitmelerine değin bu koca yurtta çok şey olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, bir ulusun kaderini değiştirmek için ayrıldığı İstanbul’a tekrar dönene kadar bu topraklar, yeryüzünde emperyalizme karşı verilmiş en büyük mücadeleye tanıklık edecek, yeni bir Cumhuriyet kurulacak ve kurulan Türkiye Cumhuriyeti, tüm dünya mazlum devletlerinin umudu olacaktır.

Ulusal Bayramlarımızı değersizleştirmeye yönelik atılan adımlar, yakın tarihimizdeki gerçekleri görmezden gelmektir. Bu yöntemle, yeni kuşakların ulus bilinci ve ülkemize olan aidiyetleri hedef alınmaktadır. Özellikle bu kuşağın ülkemizin ortak duygularına karşı ilgisiz kalması ve maneviyatını düşürmeye yönelik bu tip uygulamaları kabullenmek, bu güzel vatanın geleceği için büyük tehditlerin oluşmasına meydan vermektir.

İşte bu durum ve şartlar içerisinde

Gençliğimizin cumhuriyetimize karşı sorumluluğu şimdi daha da ağırdır.

Günümüzde, dahili ve harici kötülükler hiç bitmeyecektir. Hal böyleyken, yeni nesillerimizin de ulusal bayramlarımızı, adına yakışır anlam ve önemde kutlamasını sağlamayı, Yüce Atatürk’e ve ülkemize karşı en büyük ödevlerimizden biri olarak görüyorum.

Gelecek kuşaklar unutmamalıdır ki, barış, huzur ve güven içinde, özgür bireyler olarak yaşamaları, laik, demokratik cumhuriyetimizle ancak mümkündür. 19 Mayıs’ın bu anlamda, bir milletin makus talihini yenmek için attığı ilk adım olduğunu daima hatırlamalarını dilerim.

Bu bayram,milletimizin kurtuluşunun yine milletimizin azmi ve kararıyla olacağına inananların günüdür. Bu bayram, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramıdır.

Bu duygularla, Mustafa Kemal Atatürk şahsında tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor ve büyük bir gururla bayramımızı kutluyorum.