FİTBİT OS 3.0 GÜNCELLEMESİ İLE FİTBİT AKILLI SAATLERİNDE YEPYENİ DENEYİMLER YAŞAYIN

Dünyanın önde gelen giyilebilir teknoloji markası Fitbit, popüler akıllı saatleri ve en çok satan akıllı fitness bilekliği Charge 3 için yeni kullanıcı deneyimleri geliştirdiğini duyurdu.  Fitbit OS 3.0 güncellemesi, yeni popüler uygulamaları ve saat kadranı ile birlikte Fitbit Ionic, Fitbit Ionic: adidas edition ve Fitbit Versa kullanıcılarına cihaz üstü gösterge paneli ve hedefe dayalı egzersiz modları sunuyor.

Fitbit Ionic, Fitbit Ionic: adidas edition ve Fitbit Versa akıllı saatler için geliştirilen Fitbit OS 3.0 yazılımı, uyku ve daha kapsamlı egzersiz bilgileri de dâhil olmak üzere daha büyük miktarda kişisel bilgiyi tek bakışta görüntülemeye olanak veriyor. Bu yeni yazılım ayrıca kilo değerleri ve su tüketimi verileri için hızlı kayıt olanağı sağlıyor. Böylelikle harekete geçmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bileğinizde taşıyabileceksiniz. Sağlık, fitness ve yaşam stili markaları arasından achu health, Genius Wrist ve MySwimPro gibi 10 popüler markanın uygulaması da sisteme eklendi. FitBark, GOLD’S AMP™ for Fitbit, MINDBODY, Noonlight ve TRX gibi diğer uygulamalar da çok yakında Fitbit Uygulama Galerisi’ne eklenecek ve böylece sağlığınızı en üst seviyeye taşımanıza ve yaşamınızı sadeleştirmenize katkıda bulunacak daha çok sayıda aracınız olacak. 

Yeni Fitbit egzersiz API ve açık kaynak geliştirici araçları sayesinde, Fitbit akıllı saatler için karmaşık ve yenilikçi sağlık ve fitness uygulamaları ve yeni saat kadranları daha hızlı ve daha verimli şekilde geliştirilebilecek. Yeni geliştirici uygulamaları Alpine Snow ve Skateboard bugün piyasaya sürülüyor. Kadın Sağlığı Takibi trendleri özelliği de 2019 yılının başında Fitbit uygulamasına eklenerek semptom trendlerini de kapsayacak şekilde, daha kapsamlı bir adet döngüsü veri görünümü de zaman içinde sunulacak. 

Fitbit Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jon Oakes, güncellemeler hakkında şunları söyledi: “Bu yazılım ve uygulama güncellemelerini duyurmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Bu güncellemeler, Fitbit akıllı saat ve akıllı bileklik kullanıcılarına, kişisel verilerine dayanarak sağlık ve fitness hedeflerini gerçekleştirmek üzere harekete geçmeleri için daha fazla seçenek sunuyor.”

Daha fazla sağlık verisi ve hızlı kayıt imkânı sayesinde tüm bilgiler bileğinizde!

Fitbit OS 3.0 güncellemesi; uyku, su tüketimi ve kilo kayıtları da dâhil olmak üzere ek istatistikler ve verilerin yanı sıra nabız ve saatlik aktivite durumuna ilişkin genişletilmiş verileri cihaz üzerinde daha kolay görüntülemeyi sağlayan kapsamlı bir kumanda paneli sunuyor. Ayrıca artık kilo değeri ve su tüketimi gibi başlıca ölçümleri hızlı bir şekilde kaydedebilir ve böylelikle, önemli kişisel sağlık verilerinizi bileğinizden kontrol edebilirsiniz. Ionic, Ionic: adidas edition ve Versa’ya hedef bazlı egzersiz modlarının da eklenmesiyle koşu, bisiklet, yüzme gibi 15’ten fazla egzersiz türünde yakılan kalori miktarı, kat edilen mesafe ya da antrenman süresi için hedefler belirleyebilir ve gerçek zamanlı istatistikleri, ilerlemenizi ve hedeflerinize ulaştığınızda çıkan kutlama mesajlarını görebilirsiniz.

Popüler markalardan yeni sağlık ve fitness uygulamaları

Fitbit Uygulama Galerisi 10 popüler marka uygulamasının da eklenmesiyle genişletildi; bu sayede, sağlık ve fitness deneyimlerini daha da geliştirmenin yanı sıra gündelik yaşamı sadeleştirmek de kolaylaşıyor. Bu uygulamalar Fitbit verileriyle entegre olarak gelişiminizi takip etmenize yardımcı olacak ve sizi sağlık ve fitness yolculuğunuzda motive edecek fikir ve bilgiler sunuyor.  İşte, Fitbit Uygulama Galerisi’nde kullanıma açılan 4 popüler markalar ve saat kadranları;

 • achu health: Fitbit verilerinizi achu’nun hastalık öngörü teknolojisine aktarıyor ve bedenininiz hastalık belirtileri gösterdiğinde size uyarılar göndererek, olası hastalıkları değerlendirmenize yardımcı oluyor.
 • Couch to 5K: Kat edilen mesafe ve yakılan kalori miktarı da dâhil olmak üzere Fitbit verilerinizi alarak, size çeşitli bilgiler ve 5K’dan maratona kadar geniş bir yelpazede çeşitli yarışlar için antrenman programları sunuyor.
 • Genius Wrist: Cihaz üzerinde yapılandırılmış antrenmanlar, verimlilik ve görselleştirme araçları içeren dört uygulamayla (Gym Genius, Gym Time Pro, Workout Builder ve Workout Genius) Fitbit verilerinizi ve antrenmanlarınızı her an, her yerden görüntüleyebilmeniz için farklı yollar sunuyor.
 • MySwimPro: Fitbit cihazınızdan aldığı gerçek zamanlı nabız verilerini kullanarak her seviye için kişiye özel rehberli yüzme antrenmanları, egzersiz planları ve videolar üzerinden koçluk sağlıyor; böylelikle yüzme performansınızı iyileştirmenize yardımcı oluyor. Antrenman sonrası analiz özelliği, kişisel verileri kullanarak ilerlemeyi takip etmeyi ve gelişiminizi ölçmeyi sağlıyor.

Fitbit Pazarlama Müdürü Tim Rosa ise : “En popüler sağlık ve fitness markalarından bazıları ile işbirliği yaparak, Fitbit verilerini daha da etkin kullanmayı sağlayacak uygulamalar geliştiriyor, bu sayede kullanıcılarımıza benzersiz deneyimler sunmanın yanı sıra daha sağlıklı yaşamaları için daha kapsamlı, değerli ve kişisel bilgiler veriyoruz. Örneğin, achu health gibi uygulamalar Fitbit verilerinizi hastalık öngörü teknolojisi ile eşleştirerek, hastalık belirtileriyle başa çıkmanıza yardımcı oluyor. MySwimPro ise yüzme antrenmanlarınız sırasındaki nabzınıza göre kişiye özel koçluk planlarıyla yüzme performansınızı iyileştirmenizi sağlıyor.”diyor.

2019’un başında eklenecek olan uygulamalar:

 • Charity Miles: Fitbit aktivite verilerinizle senkronize olarak cihaza kaydedilen her mil karşılığında dünyanın önde gelen 40 yardım kuruluşu için bağış toplamayı sağlıyor.
 • FitBark: Hareket, kat edilen mesafe ve yakılan kalori miktarı gibi günlük Fitbit istatistiklerinizi, köpeğinizin istatistikleriyle birlikte göstererek, dostunuzla beraber daha sağlıklı olmanıza yardım ediyor.
 • GOLD’S AMP for Fitbit: Gold’s Gym koçları tarafından tasarlanan kardiyo ve güç çalışmalarının yanı sıra hedeflerinize ulaşmak üzere her antrenman sırasında görsel demolar, geri sayım sayacı ve titreşimli uyarılarla kişiye özel koçluk sunuyor.
 • MINDBODY: En sevdiğiniz stüdyolardaki ders programlarını ve katılacağınız MINDBODY derslerini bileğinizden görüntüleme imkânıyla, fitness ve iyi yaşama odaklanmanıza yardımcı oluyor.
 • Noonlight: Acil durumda hızlıca yardım sinyali verebilmeniz için cihaz-üstü panik modu ve isteğe bağlı konum bilgisi gibi güvenlik özelliklerini aktive ederek, güvende olmanıza ve kendinizi güvende hissetmenize yardım ediyor.
 • TRX®: Rehberli antrenmanlar, Fitbit verilerini kullanarak biyometrinizi takip eden hızlı ve etkin TRX Suspension Training® çalışmalarında koçluk yapıyor ve böylelikle güçlenmenize ve fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Geliştiriciler için üstün programlama arayüz araçları ve yenilikçi uygulamalar

Fitbit 2017’nin sonunda Uygulama Galerisi’ni piyasaya sürdüğünden bu yana 44.000’den fazla geliştirici ile giderek büyüyen global topluluk artık daha da gelişmiş programlama arayüzü araçlarına erişebilecek. Bu araçlar arasında, Fitbit akıllı saat kullanıcıları için daha karmaşık ve kaliteli uygulamalar yaratmayı, oluşturmayı ve yenilemeyi daha da kolay ve hızlı hale getiren yeni bir Egzersiz API’ı da bulunuyor. Yeni bir Bilimsel API sayesinde, geliştiriciler ve araştırmacılar daha verimli matematiksel, istatistiksel ve dijital sinyal işleme fonksiyonu koleksiyonu aracılığıyla, gelişmiş veri analizi yapabilecekler. 

Geliştiriciler artık sağlık ve fitness uygulamaları oluştururken kendi algoritmalarını kullanarak, daha kısa sürede daha ayrıntılı uygulamalar geliştirebilecek ve Fitbit platformunda kişiye özel egzersiz oturumlarını daha kolay kaydedebilecek. Bu sayede, geliştiriciler snowboard, kayak ve kaykay gibi daha karmaşık aktiviteler için Fitbit akıllı saat uygulamaları geliştirebilecek. Böylelikle, kullanıcılar da adım saymaya odaklanmayan, daha spesifik aktivitelerini takip edebilecekler.

Örneğin, Fitbit Uygulama Galerisi’nin en yeni API’larını kullanan iki yenilikçi geliştirici uygulaması bugün piyasaya sürülüyor:

 • Alpine Snow: Kat edilen mesafeyi, tur sayısını, hızı, yüksekliği, hava koşullarını, yakılan kalori miktarını ve nabzı gerçek zamanlı olarak takip etme ve GPRS rotanızla birlikte Fitbit uygulamasında görüntüleme olanağı sayesinde, Fitbit cihazınızı karlı tepelere çıkarın.
 • Skateboard: Kaykay yaparken, Fitbit verilerinizle hızınızı, nabzınızı, yaktığınız kalori miktarını ve kat ettiğiniz mesafeyi takip edin.

Uygulama Galerisi içinde Fitbit akıllı saat kullanıcılarının hâlihazırda erişebildikleri 15’ten fazla Egzersiz Modunun ve 1200’den fazla uygulama ve saat kadranının yanı sıra bütün yeni popüler marka ve geliştirici uygulamaları da Özel Uygulama Galerisi’nde bulunabilecek.

Kadın Sağlığı Takibi’ne adet dönemi eğilimleri ekleniyor

Son olarak, Fitbit uygulamasında[1] kadınlar tarafından yoğun kullanılan bir özellik olan Kadın Sağlığı Takibi’ne adet döngüsü eğilimleri de eklendi. Böylece, hangi Fitbit cihazını kullanıyor olursanız olun, adet döngüsü verileriniz, kaydedilmiş semptom ve eğilimleriniz gibi verilerin tamamını tek bir yerde görebileceksiniz.  

[1] Bu özelliği ekleyen kadın kullanıcıların Fitbit verileri esas alınmıştır, Ağustos&Eylül 2018.