EGBERTO GİSMONTİ GÜMÜŞLÜK’TE PİYANO RESİTALİ VERDİ


Dünyaca ünlü Brezilyalı virtüöz Egberto Gismonti, Gümüşlük’te festival kapsamında bir piyano resitali verdi. DenizBank ana sponsorluğunda devam eden 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali çerçevesinde iki konser vermek için Bodrum’a gelen Brezilyalı müzisyen Egberto Gismonti, bir önceki gün festival merkezindeki Toprak Ev’de, Suda/Kumda Konserleri serisinde verdiği gitar resitali ile büyük beğeni toplamıştı.

Uludağ Premium sponsorluğunda Türkiye’ye davet edilen Egberto Gismonti, bir sonraki gün festivalin antik taş ocağındaki sahnesinde yer alarak hayranlarıyla buluştu ve unutulmaz bir piyano resitali verdi.

Hem gitar hem piyanoda virtüöz olarak adlandırılan Egberto Gismonti aynı zamanda Brezilya’nın en büyük müzik kompozitörlerinden biri olarak görülüyor. Sanatçı, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin, 2500 yıllık antik taş ocağında yer alan sahnesine tamamı kendi bestelerinden oluşan ve Brezilya müziğinin tüm renklerini yansıtan bir seçkiyle çıktı.

Çağdaşlarının ilham kaynağı

70 yıla sığdırdığı 70 albümle dünyada yaşayan en üretken müzisyenlerden biri olarak görülen Egberto Gismonti, Amazon halklarının müziğinden, klasik müzik ve Latin formlarına kadar birçok türü, caz ve modern müzik kalıpları altında sentezleyerek kompoze ediyor. Öncüsü Heitor Villa-Lobos’un izini süren Egberto Gismonti, birçok çağdaşına ilham vermiş bir virtüöz, besteci ve doğaçlama efsanesi olarak dikkat çekiyor.

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin büyük ilgiyle beklenen konserinde, kendi dönemsel eserlerini seslendiren Gismonti, “70 albümüm, 900’den fazla bestem var, konser öncesi ne çalacağımı hiç planlamıyorum, o an seçmeyi seviyorum” diyor. Sempatik tavırlarıyla, izleyici ile diyalogunu eksik etmeyen sanatçı, konser sırasında ise çaldığı eserler hakkında bilgi vermeyi ihmal etmedi. Gismonti, konserin sonunda antik taş ocağını dolduran çok sayıdaki müziksever tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Egberto Gismonti, Gümüşlük Festival Akademisi bünyesinde 26-31 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen gitar masterclassına da eğitmen olarak katılıyor. Festival, 4 Eylül tarihine kadar yerli ve yabancı sanatçı konuklarla devam edecek.

Flüt ustalık sınıfına katılan genç yetenekler konser verecek

Muğla’nın Bodrum ilçesinde DenizBank ana sponsorluğunda düzenlenen 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, genç flütçülerin 31 Ağustos Perşembe günü saat 20:30’da Gümüşlük’teki Toprak Ev’de verecekleri konserle devam edecek.

Bosch’un eğitim sponsorluğu ile düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi (GFA), 26-31 Ağustos tarihleri arasında Flüt masterclassına sahne oluyor. Dünyaca ünlü flüt sanatçımız Bülent Evcil ve İtalyan flütçü Raffaele Trevisani’nin eğitmen olarak katıldıkları ustalık sınıfına bu yıl yaşları 12 ile 23 arasında değişen ülkemizin farklı okul ve konservatuarlarından 26 genç flütçü katılıyor. 31 Ağustos akşamı, 6 günlük yoğun eğitimlerini bitirecek olan genç yetenekler, Toprak Ev’in sahnesinde sırayla yer alarak, W.A. Mozart, G. Donizetti, F. Chopin, A. Dvorak ve G. Faure gibi önemli klasik müzik bestecilerinin eselerine yer verecekler. Masterclass öğrencileri, konserin sonunda düzenlenecek törenle sertifikalarını Bülent Evcil ve Raffaele Trevisani’nin elinden alacaklar.

Festivalin sponsorları:
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix’den temin edilebilir.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı

26 Temmuz – Gilles Apap – Keman & Myriam Lafargue – Akordeon (Fransa) – Taş Ocağı

28 Temmuz – GFA Keman Konseri – Toprak Ev

29 Temmuz – Dilbağ Tokay – Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri – Toprak Ev

1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) – Festival merkezi, sahil

4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) – Taş Ocağı

8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil

10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia 

15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Toprak Ev

18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) – Taş Ocağı

20 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı

25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev

27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev

28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı

30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev

31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev

01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı