DANİLO MASCETTİ, “KIŞTA BAHARDA” KONSERLERİNİN KONUĞU OLDU

İtalya’da ve dünyada son dönemlerde adından sıkça bahsettiren Piyanist Danilo Mascetti, geçtiğimiz akşam Kışta Baharda konserler serisinde Bodrumlu klasik müzikseverlerle buluştu.

Bodrum Klasik Müzik Derneği ve Bodrum Bahçeşehir Koleji iş birliği ile düzenlenen ve devlet sanatçımız Piyanist Gülsin Onay konseriyle başlayan “Kışta Baharda” konserlerinin bu defaki konuğu İtalyan piyanist Danilo Mascetti idi. Genç yaşına rağmen birçok ödüle layık görülmüş ve birçok usta şef ve orkestra ile çalışmış 29 yaşındaki İtalyan piyanist Mascetti, Bodrumlu klasik müzikseverler için F. Chopin ve R. Schumann’ın eserlerini seslendirdi. Bodrum’un kültür sanat yaşamından tanınmış simaların da yer aldığı konser, büyük beğeni ile karşılandı.

Bodrum geceleri klasik müzikle ısınıyor

Müzik eleştirmeni A. Osipova’nın “görünen o ki piyanist, Claude Monet’nin de bir zamanlar kendi sanatı için söylediği gibi ‘ışığın kendisini’ çalıyor” şeklinde övdüğü Mascetti, Bodrum Bahçeşehir Koleji konser salonunu dolduran konuklara, unutamayacakları bir gece yaşattı. Konsere Polonyalı Romantik besteci Frederic Chopin’in, bir baladı ile başlayan İtalyan piyanist Mascetti’nin seslendirdiği eser, “Ballade op. 23 n. 1 in G minor” başlığını taşıyordu. Ardından yine aynı besteciden üç eser daha seslendiren Mascetti, sırayla şu eserlere yer verdi; “Fantasia op. 49 in F minor” ve ardı ardına seslendirdiği, “Prelude op. 45 in C# minor” ve “Etude op. 10 n. 4 in C # minor”… Programın ikinci yarısında ise Mascetti, Bodrumlu klasik müzikseverler için Alman Romantik Dönem temsilcilerinden Robert Schumann’ın 18 küçük parçadan oluşan “Davidbundlertanze op. 6” isimli yapıtına yer verdi.

İzleyicinin yoğun alkışlarıyla tekrar piyanonun başına geçen Danilo Mascetti, bis yaparak bu defa İtalyan besteci Domenico Cimarosa’dan, “Sonata in do minor” başlıklı eserini seslendirdi ve geceyi sonlandırdı.  

Başarılarla dolu bir kariyer

Como Gölü Uluslararası Piyano Akademisi ve Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde ’19/’20 Carne Trust Junior üyesi olan İtalyan piyanist Danilo Mascetti, 2020 yılında Güney Afrika’da düzenlenen prestijli yarışmalardan UNISA Uluslararası Piyano Yarışması’nda 2.lik ödülü; en iyi Barok ve en iyi Klasik ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca Talent Unlimited Scheme’in bir parçası ve Live Music Now müzisyeni olan Mascetti, Avrupa’nın her yerinde düzenli olarak, Pomeriggi Musicali, Selanik Devlet Orkestrası, Craiova Devlet Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla solist olarak sahne aldı. Sanatçı, 2014’ten itibaren Batı Bohemya Senfoni Orkestrası, Hradec Králové Filarmoni Orkestrası, Nova Amadeus Orkestrası, NYCA Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla Londra, Prag, Roma, Rusya, ABD ve Kuzey Afrika’da Kyoto Uluslararası Müzik Öğrencileri Festivali, Aspect Müzik ve Sanat Vakfı, New York Konser Sanatçıları için sahne almaya devam ediyor.

Mascetti, bu son sezonda, ASF Orkestrası ve UniMilanoB Orkestrası, Bacau Filarmoni Orkestrası ve RCM Oda Orkestrası gibi orkestralarla beraber sahne aldı. Kısa süre önce Slovenya’da, şimdiki Başkan B. Pahor için Başkanlık Sarayı’nda ve Pretoria’daki Johannesburg Filarmoni Orkestrası ile ilk defa sahneye çıktı. 2020 yazında Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde turneye çıkarak ilk defa Viyana’da izleyici ile buluştu.

İtalyan piyanist, İngiltere’de Vincenzo Balzani, Natalia Trull, Vsevolod Dvorkin, Vanessa Latarche, Gordon Fergus-Thompson ile çalıştı. Halen William Grant Nabore’un öğrencisi olan Mascetti, en son aldığı ödülün yanı sıra Rabat’ta “Prenses Lalla Meryem”, Yunanistan’da “Gyorgios Thymis”, Roma’da “Chopin”, “Pianotalents”, “E. Seregno’da Pozzoli”, Grottamare’de “F. Liszt” ödülleriyle uluslararası bir üne kavuştu. Öğrenimi sırasında C. Bechstein, Ann Driver Trust, Music Talks Ödülü, INPDAD İtalyan Ödülleri tarafından finanse edildi.

Küçük yaşlardan itibaren ebeveynleri ve ailesiyle birlikte kimsesiz çocukların bakımıyla ilgili yardım çalışmalarına dahil olan Danilo Mascetti, 2015’ten beri Lombardiya’nın kar amacı gütmeyen kuruluşlarında çalışarak Arte Solidale Festivali’nin (Como Gölü) kurucu ortağı ve sanat direktörü olan görev alıyor; bu festivalden elde edilen tüm gelir, ihtiyacı olan küçükler için kullanılıyor.

Kışta Baharda Konserleri Program:

23 Kasım, Salı  – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) 

10 Aralık, Cuma – Danilo Mascetti – Piyano (İtalia) 

7 Ocak, Cuma – Emre Engin – Keman / Erdem Mısırlıoğlu – Piyano (Türkiye)

28 Ocak, Cuma – Özcan Ulucan – Keman / Birsen Ulucan – Piyano (Türkiye)

25 Şubat, Cuma – Jonas Stark – Piyano  (Almanya)

4 Mart, Cuma – Cihat Aşkın – Keman / Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye)

1 Nisan, Cuma – Kiron Atom Tellian / Piyano (Avusturya)


Yer: Bahçeşehir Koleji Bodrum Kampüsü

Adres: Kavaklı Sarnıç Caddesi No:26 Bitez/Bodrum

Tel: 0 252 317 20 10

Konserlerin başlama saati: 20.00