AMGEN TÜRKİYE VE GENSENTA EVDEN ÇALIŞMAYI KEYİFLİ BİR DENEYİME DÖNÜŞÜYOR

Amgen Türkiye ve Gensenta, sosyal mesafenin kilit önem taşıdığı bu dönemde, çalışanları için evden çalışırken motivasyonu artırmanın yollarını belirledi. Çalışanlarına farklı dallarda uzmanlar ile canlı sohbet, haftada 3 gün canlı spor programı, sosyal ekip buluşmaları gibi etkinlikler düzenleyen Amgen Türkiye ve Gensenta evden çalışmayı keyif haline getiriyor.

Tüm dünya korona virüs salgını nedeni ile ilgili olağanüstü bir dönemden geçiyor. Küresel bir sorun olan COVID-19 konusunda her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Biyoteknoloji şirketi Amgen Türkiye ve Gensenta bu dönemde dünyada ve ülkemizdeki son gelişmeleri yakından takip ediyor, çalışanlarının sağlığını önceliğine alarak, gereken adımları atıyor. Sosyal mesafenin kilit önem taşıdığı bu dönemde, ulusal ve uluslararası otoriteler tarafından belirlenen önlem ve önerileri takip etmenin ve aktarmanın öneminin bilinci ile çalışanları ile empati yapıyor, sosyalleşmeye odaklanıp, teknolojiden faydalanarak sürekli iletişim halinde kalıyor.

Merkez ofis ve saha ekiplerinin bir süredir evden çalışma modeli ile işlerini sürdürdükleri Amgen Türkiye ve Gensenta, bu süreçte çalışanlarının sosyal hayatına katkıda bulunmak amacıyla birçok farklı içerik sunuyor. Başlattığı program ile özel hayat ve iş dengesi, sağlıklı yaşam ve beslenme, sosyal, kültürel ve spor aktiviteleri gibi konularda çalışanlarına destek veriyor. Psikolog ve çocuk gelişim uzmanı ile düzenlenen canlı oturumlarda; karşılıklı duygu ve düşünceleri yansıtarak, içinde bulunduğumuz durumdaki yaşadıklarımızla hem bedensel hem de ruhsal anlamda daha iyi hissetmek için fikirler veren, ayrıca ebeveynlere bu kriz sırasında çocuklarla ilişkilerini nasıl yönetecekleri konusunda rehberlik eden sohbetler gerçekleştiriliyor. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri canlı spor egzersiz programı eşliğinde çalışanların zindeliklerini korumaları için fırsat yaratılıyor. Amgen Türkiye ve Gensenta’nın Genel Müdürü Güldem Berkman, her Çarşamba organize edilen sanal buluşmalarda tüm çalışanlarıyla sohbet ediyor. Global ve lokal ekiplerin paylaşımları ile birbirini yalnız bırakmadıkları ve deneyimleri ile birbirine ilham olabildiği şirket içi sosyal medya platformlarında ise farklı yarışmalar düzenlenerek, çalışanlar sosyalleşmeye teşvik ediliyor.

Amgen Türkiye ve Gensenta’nın, evden çalışırken özel hayat ve iş dünyası için ayırdığı zamanı dengeleyebilmek ve evden çalışma modelini doğru yönetmek üzere uyguladığı 6 yöntem ise şöyle:

Rutininizi Oturtun

Günü açmak ve kapatmak için saatlerinizi ve planlamanızı belirleyin. Bilgisayar başına geçmek için başlama saatinize sadık kalın. Ev kıyafeti ile fazla rahat edeceğinizi düşünüyorsanız, sizi işe motive edecek spor şık bir kıyafetle bilgisayar başına geçmek bir alternatif olabilir.

Zamanınızı Doğru Planlayın

Tıpkı ofiste olduğu gibi küçük molalarınızı ve öğle yemeğinizi, öncesinde planlayın ve mümkün olduğunca bu plana sadık kalın. Molalarınızda çalıştığınız alanı havalandırın.

Çalışma Alanınızı Belirleyin

Ses izolasyonu, sıcaklığı, ışığı, arka fonu; olabilecek en uygun ortamı seçin ve mümkün olduğunca çalışmalarınıza her gün aynı noktada devam edin.

Destek Alın / İş Arkadaşlarınızla Sosyalleşin

Ailenizle yaşıyorsanız, çalıştığınızı ve sessizliğe ihtiyacınız olduğunu belirtin. Gerekirse önünüze çalıştığınızı hatırlatacak komik bir yazı/fotoğraf koyun. Çocukları olanlar eşleriyle toplantı saatleri için ortak planlama yapabilirler. Yalnız yaşıyorsanız, çalışırken sosyalleşmeyi ihmal etmeyin. E-posta yerine telefonla arama ya da görüntülü konuşmaları tercih edin.

Pozitif Olun

Evden çalışmak, daha fazla kişiyle daha sık olarak iletişim kurmanızı gerektirebilir. Bunu iş arkadaşlarınızı daha iyi tanıyacağınız yeni iletişim fırsatı olarak görün. Evde bakmakla yükümlü olduklarınız, motivasyon zorlukları gibi pek çok etken normal performansınızı sergilemenize engel olabilir. Bu noktada kendinize fazla yüklenmeyin, elinizden geleni yaptığınızı düşünüyorsanız bu yeterli olacaktır.

Psikolojinizi yüksek tutun

Farklı bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde fiziksel sağlığımız kadar ruhsal sağlığımızı da güçlü tutmak büyük önem taşıyor.