SANATÇI AKADEMİSYEN ESRA SAĞLIK MİNE SANAT GALERİSİ PALMARİNA BODRUM’DA!

SANATÇI AKADEMİSYEN ESRA SAĞLIK “TÜRKİYE’DE SANATIN GÜNCEL AKTÖRLERİ” BAŞLIKLI SÖYLEŞİSİ İLE 6 EYLÜL 2017, ÇARŞAMBA GÜNÜ MİNE SANAT GALERİSİ PALMARİNA BODRUM’DA!

Sanatçı ve aynı zamanda Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan Esra Sağlık ile Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum mekanında, 6 Eylül 2017, Çarşamba Günü, Saat 19:00’da “Türkiye’de Sanatın Güncel Aktörleri” adlı bir söyleşi gerçekleştiriyoruz.

Tüm sanatseverler davetlidir. Etkinliğimiz ücretsizdir.

Facebook Etkinlik Linki

TÜRKİYE’DE SANATIN GÜNCEL AKTÖRLERİ

Cumhuriyet tarihinden itibaren önemli kırılmalar yaşayan ülkemiz sanatsal süreci, günümüzde Batının dinamiklerini yakından takip eden bir aşamaya gelmiştir. Başta klasik sanatı benimseyen bir yapı hakimken, 1950’lerde ilk kırılmalar ve ardından 70’lerde çağdaş anlayışın ilk kıpırtıları görülmeye başlanmıştır. Devlet bursu ya da çeşitli burslarla yurtdışına giden 1970 sonrası sanatın aktörleri daha yenilikçi bir tavır içinde olmuşlardır. O dönemde isimlerini duyurmaya başlayan Ayşe Erkmen, Gülsün Karamustafa, Füsun Onur gibi sanatçılar hâlâ güncel sanatın öncü isimleri arasında yer almaktadırlar. 90’larla beraber artık sanat yapma pratiği, nesne yerine düşünce ve eylem üretmenin ön plana geçtiği bir sanatsal pratik halini almış, Batı’nın sanat nabzıyla başabaş giden bir yapıyı benimsemiştir. Ülkemizde 2000li yıllarla birlikte belirginleşen dijital teknolojiler ise, varolan geleneksel algının değişmesini beraberinde getirmiş, sanatçı ya da izleyicinin sanat eseri ile arasındaki sınırları kaldırarak onu doğrudan deneyimlemesinin önünü açmıştır.

Documenta, Venedik Bienali gibi dünyadaki önemli sanatsal olaylarda adını daha çok duyurmaya başlayan ülkemiz güncel sanatı ve onun önemli aktörleri, sunumun ana izleğini oluşturacaktır.

ÖZGEÇMİŞ
Esra Sağlık (1980, İzmir)
2003’te Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 2006’da Yüksek Lisansını tamamlayan Esra Sağlık, aynı bölümde ve Ecole Nationale Superieur d’Art de Bourges’da Sanatta Yeterlik programını tamamladı. 2004-2010 yıllları arasında Hacettepe Üniversitesinde ve ardından İstanbul Aydın Üniversitesinde görev yaptı. Ulusal ve uluslararası kişisel ve karma etkinliklerde yer alan sanatçı ve akademisyen, 2011 yılından bu yana Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Kişisel Sergiler

2016 “Alışma Dersleri”, Foyart Galeri, Ankara
2015 “Dag 14”, Air/ Slak Studio, Arnhem, Hollanda
2015 “Moralia”, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum
2014 “Fobia”, Bodrum Şevket Sabancı Sanat Merkezi
2012 “Kendine Temayül”, Galeribu, İstanbul
2011 “Bu Ben”, Sekibaşı Hamamı, Muğla
2010 “Ah”, Lw 44, Münih
2009 “Otoportre” , Tcdd Sanat Galerisi, Ankara
2007 “Beyaza Saklanan”, Atlas Sanat Galerisi, Ankara
2005, “Esra Sağlık Heykel Sergisi”, Galeri Kavram, H.Ü. Sosyal Tesisleri Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü, Ankara