YÜZME HAVUZLARINDA HİJYEN KURALLARINA DİKKAT

 Yüzme havuzlarında hijyen kurallarına dikkat Doğru hijyen uygulamaları sağlık risklerinin önüne geçiyor

Yaz aylarında sıklıkla kullanılan havuzlarda kullanıcıları hastalık risklerine karşı korumak için, hem işletmelerin hem de kullanıcıların hijyen kurallarına uyması oldukça önemli. Eczacıbaşı Profesyonel Pazarlama Müdürü Özgür Kızılelma; kullanıcıların sağlığı açısından kimyasal bakımın ve havuz kullanımının yönetmeliklere uygun olması gerekliliğine vurgu yapıyor.

Türkiye’de yaklaşık 400-450 bin adet havuz olduğu ve bu sayının her yıl 10 bin adet arttığı tahmin ediliyor. Her yıl onlarca kişi gerek serinlemek için gerekse spor amaçlı girdikleri havuz suyundan mikrop kaparak hastalanıyor.

Eczacıbaşı Profesyonel Pazarlama Müdürü Özgür Kızılelma,Yaz aylarında her yaştan insanın yoğunlukla kullandığı havuzların bakımı kullanıcıların sağlığı ve işletmelerin itibarı için büyük önem taşıyor. Havuzların hijyenik olması için işletmelerin olduğu kadar kullanıcıların da bilinçli olması gerekiyor. Bizler bu kapsamda EP Akademi eğitmenlerimiz ile birlikte işletmeleri havuz suyunun; çevreden, atmosferden ve yüzen kişilerden kaynaklanan çeşitli mikroorganizmalar ile kirlenmesini önlemek için bilgilendirmeler yapıyoruz” dedi.

En yaygını kimyasaldan kaynaklı cilt ve göz tahrişi oluyor

Havuzların ve havuz sularının hijyeninin sağlanması için fiziksel ve kimyasal işlemlerin çeşitli standartlar ve yönetmeliklere göre yapılması gerekiyor.

Kullanıcıların sağlık risklerine karşı korumak için yönetmeliklere uygun şekilde hareket edilmesine vurgu yapan Eczacıbaşı Profesyonel Pazarlama Müdürü Özgür Kızılelma; “Havuzlarda kullanıcıların en sık yaşadığı sorunlardan biri de dezenfektasyonunda kullanılan klor ve kimyasalların miktarı. Uygulamanın yönetmeliklere uygun olarak yapılmadığı takdirde kullanıcıların gözlerinde ve cildinde tahriş riski oluşuyor. Bu kapsamda işletmelere özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış dezenfektanlarla suyun sürekli olarak dezenfeksiyonunun sağlanmasını ve kimyasal dengesinin kontrol edilmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Kişisel hijyen kuralları havuzda da geçerli

Yüzen kişilerin vücutlarından kaynaklı mikroorganizmalar, havuzların kirlenmesinin en önemli sebeplerinden sayılıyor. Havuzların sağlık açısından daha güvenli olması için havuza girenlerin de kurallar uygun davranması gerekiyor.

Havuza girmeden önce mutlaka duş alınması gerektiğine dikkat çeken Eczacıbaşı Profesyonel Pazarlama Müdürü Özgür Kızılelma; “Hayatımızın her alanında hijyen kurallarına dikkat etmek sadece kendimiz için değil çevremizdekiler için de önem arz ediyor. O nedenle kullanımının yoğun olduğu havuzlara girmeden önce kişisel hijyenimize dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.