ÇİÇERO FİLMİNDEN SEYİRCİLERDE İZ BIRAKAN KOSTÜMLER

0

İkinci Dünya Savaşı’nın en sıcak günlerinde İngiltere ve Almanya’nın Türkiye’yi kendi saflarına çekme mücadelesini merkeze alan, yüzyılın casusu İlyas Bazna’nın hayatından esinlenerek sinemaya uyarlanan ÇİÇERO filminin kostüm tasarımları izleyenleri kendine hayran bıraktı. Ayla, Müslüm  ve gelecek ay vizyona girecek Turkish’i Dondurma gibi filmlerde de imzası olan Baran Uğurlu ve ekibinin hazırladığı kostüm ve aksesuarlar ÇİÇERO’nun başrol oyuncuları dahil sayıları binleri geçen zengin  oyuncu kadrosu tarafından kullanıldı.

Filmin balo sahnesinde Tamer Levent ile Ertan Saban’ın giydiği sadece iki kostümün nakışları  için toplamda bir buçuk milyon iğne vuruşu ile 4500 metre altın renk sim iplik kullanıldı ve bu nakışlar 3 günde işlendi. Filmin sivil kostümleri için yaklaşık 6 kilometre kumaş kullanıldı, askeri üniformalar için özel izinler alındı, üniformalar Budapeşte’de; apoletler, ispoletler, rozetler, kemer tokaları Türkiye’de üretildi. Filmde kullanılan el örgüsü hırka ve el yapımı şapka çiçekleri Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) tarafından hazırlanırken Mehmet Ezel Özgün’ün giydiği yeşil süveteri büyükannesi ördü.

1940’larda tüm dünya amansız bir savaş içindeyken Türkiye’de istihbarat savaşları sürüyordu. Bu karanlık dönemin en önemli aktörleri Almanlar ve İngilizler, Türkiye’yi de saflarına çekmek istiyordu. İlyas Bazna ve görev arkadaşları ise çok özel bir görevle savaşın kaderini değiştirmek üzere amansız bir mücadele veriyorlardı.

İlyas Bazna’nın çocukluğundan başlayıp ÇİÇERO kod adını aldığı 1940’lara kadar gelen dönemi anlatan filmde, kostüm tasarımları da izleyenlerden tam not aldı. Baran Uğurlu yönetiminde hazırlanan parçalardaki  işçilik ve ustalık filmi izleyenlerde ayrı bir tat bırakırken her detay üzerinde uzun saatler titizlikle çalışılan kıyafetler ve aksesuarlar, filmin güçlü prodüksiyonun altını bu kez kostümlerle çiziyor.

Binlerce metre kumaş, milyonlarca iğne vuruşu

*Tüm kostümler, İstanbul ve Budapeşte’de 3 aylık bir zaman diliminde üretildi.

*1938-1943 yıllarının anlatıldığı dönemdeki kostüm kumaşları, merkezi Bursa’da bulunan Sky Teks fabrikası tarafından özel renk, doku ve desenlerde üretildi.

*Nazi Almanya’sı kumaşları ve Bazna’nın çocukluğunun geçtiği 1900’lü yılları yansıtan  Priştine döneminin kostüm,  kumaş, dokuma ve boyama hazırlığı İstanbul’da dokuma ustası Emrah Ertaş tarafından hazırlandı. Ertaş; dünyaca ünlü Truva, Harry Potter, Game of Thrones gibi dünyaca ünlü yapımlar için de kumaş boyama ve dokuma işlemleri gerçekleştiriyor.

*Askeri kostümlerin bröve, apolet, ispolet, düğme, rozet, kemer tokaları Arman Etyemez ve Ari Etyemez tarafından özel zamak ve gümüş kalıplar hazırlandıktan sonra 2 ay gibi bir süre içinde üretildi. Bu süreçte;

-1680 adet farklı düğme,

-310 çift apolet,

-310 çift ispolet,

-160 adet kemer tokası,

-100 adet rozet,

-100 adet peyk ve demir haç hazırlandı.

*Budapeşte’deki kostüm atölyesine teslim edilip yine özel izin ile üretilen askeri kostüm ve proplar İstanbul’a getirilip kostüm eskitme ekibi tarafından eskitilip yaşanmış hale getirildiler.

*Tamer Levent ile Ertan Saban’ın Yugoslavya Büyükelçiliği’nde düzenlenen baloda giydikleri seremoni kıyafetleri için dijital ortamda hazırlanan desenlerin nakışları, toplamda bir buçuk milyon iğne vuruşu ile 4500 metre altın renk sim iplik kullanılarak, 3 günde  işlendi.

*1940 yıllar Nazi Almanya’sı kamuflaj desenli askeri kostümler için 450 metre kumaşa, dijital ortamda desen ve renk çalışması yapılıp baskı yapıldı.

*Filmin sivil kıyafetleri için 5800 metre yaklaşık 6 kilometre kumaş kullanıldı.

*Kadın Kostümleri:

-Filmin diplomasi hikayesi nedeniyle kadın kostüm tasarımlarında da plastik olarak makulen bir stil uygulanırken balo sahnesi hariç filmin kadın kıyafetlerinde dantel ve güpür hiç kullanılmadı.

-1940lı yıllara uygun modelde 600 çift kadın ayakkabı,

-600 adet etek,

-780 adet gömlek-bluz,

-630 adet günlük elbise,

-465 takım döpiyes,

-1000 adet seremoni ve abiye elbise,

 -200 adet fular,

-370 adet eşarp,

-210 adet çanta,

-370 adet şapka,

-4500 çift naylon çorap kullanıldı.

-Dönem kıyafet formlarının hissedilmesinin en temel taşı olan iç çamaşırı (korse, sutyen) farklı bedenlerde 310 adet üretildi.

-98 adet vintage kol saati,

-75 adet vintage gözlük,

-500 parça küpe ve yüzük kullanıldı.

*Erkek kostümleri:

-1000 adet takım elbise,

-500 takım smokin,

-165 adet frak,

-600 adet gömlek,

-370 adet süveter,

-400 adet kumaş yelek,

-500 adet pantolon,

-92 adet gözlük,

-500 adet fötr şapka,

-170 adet kasket,

-600 çift ayakkabı,

-365 kravat ile papyon,

-85 adet trençkot,

-2000 çift çorap,

-1100 adet atlet ve fanila üretildi.

*Çocuk kıyafetleri için;

-350 çift ayakkabı,

-100 adet pantolon,

-130 adet kısa ve uzun kollu gömlek,

-120 adet elbise,

-78 adet etek,

-80 adet bluz,

-73 adet örgü hırka,  

-T4 kampı için 130 takım çizgili pijama üretildi.

Serdar Akar’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ÇİÇERO’da, Erdal Beşikçoğlu ve Burcu Biricik başrolleri paylaşıyorlar. Film vizyon yolculuğuna devam ediyor.

Share.

Comments are closed.